Nyúl
Encyclopedia
Nyúl is a village in Győr-Moson-Sopron
Gyor-Moson-Sopron
Győr-Moson-Sopron is the name of an administrative county in north-western Hungary, on the border with Slovakia and Austria. It shares borders with the Hungarian counties Komárom-Esztergom, Veszprém and Vas. The capital of Győr-Moson-Sopron county is Győr...

 county, Hungary
Hungary
Hungary , officially the Republic of Hungary , is a landlocked country in Central Europe. It is situated in the Carpathian Basin and is bordered by Slovakia to the north, Ukraine and Romania to the east, Serbia and Croatia to the south, Slovenia to the southwest and Austria to the west. The...

.

Nyúl több mint 4 000 lakosú község Győr-Moson-Sopron megye Győri kistérségében Győr és Pannonhalma város között a 82-es főútvonal mellett, de közúton Győrújbarát felől, vasúton pedig Győr és Veszprém irányából is megközelíthető.

Településünk a bronzkor óta lakott hely, legkorábbi írásos említéseivel (NULU, NUUL) már első királyaink idejében találkozhatunk. A középkorban a területén fekvő 3 síksági és 2 hegyközség az átvonuló és hódító seregektől sokat szenvedett. Lakosságuk főleg az egyházi kézben levő szőlőterületek műveléséből, valamint gyümölcs- és gabonatermesztésből élt. Összeolvadásuk 1885 és 1940 között ment végbe. A 25 km2-en elterülő község észak felé a Kisalföld lapályára tekint, DNY-on pedig a nálunk legmagasabb pontját elérő (317 m) Sokorói-halomvidék 3 párhuzamos dombsorára támaszkodik. A dombhátak (pl. a kilátóval megemelt 313 m-es Lila ) remek körpanorámát kínálnak. Az erdőhatár alatti dombokon ezer éves szőlőkultúra díszlik. A nádfedeles, döngölt falú, száz évnél idősebb házak bár nagyon megfogyatkozva, de máig fellelhetők a községben.

A löszmélyutak falában hangulatos pincék sorakoznak. A meredek löszfalakban több helyen színpompás tollazatú gyurgyalagok tanyáznak. A község féltett növényszépsége a leánykökörcsin, a domboldalakon pedig helyenként védett kosborok díszlenek. A hegyi rész igazi látványosságai a gátakkal megzabolázott hatalmas vízmosások. Ezek közül is a legnagyobb, a 650 méter hosszú és helyenként 20-30 méter mély „Szurdik", mely több mint 150 év óta formálódik és egy dombgerinc átvágásának következményeként jött létre.
Bár a községet az országos zöld és a piros turistajelzés is érinti, főbb idegenforgalmi értékeinek megismerését leginkább mégis a település saját túraútvonala biztosítja. Ez a 11 km-es körút a Fellner Jakab által tervezett és Dorfmeister István freskóival díszített barokk templom mellől indul és a Mária-szobor (1686) érintésével a Szurdikon át vezet fel a hegybe, ahol a Szent Donát kápolnán (1710) kívül felkeresi a legszebb kilátópontokat és a Nyúlra annyira jellemző löszmélyutak pincesorait is, de a néprajzi értékek (régi nádas- és présházak, egykori partlakások, kemencék), sőt a helyi történelmi és irodalmi emlékek sem maradnak ki.

A 98 %-ban magyar lakosság zöme (55%-a) ugyan a szolgáltatásokból él, és sokan dolgoznak a közeli Győr ipari üzemeiben is (45%), de mégsem csupán a népesség 5%-a él mezőgazdaságból, hiszen fő foglalkozásától függetlenül a legtöbb családnak van kisebb nagyobb földterülete, kertje vagy szőlője a hegyben. A munkavállalók 77%-a naponta ingázó, bejáró dolgozó, de jelentős a helyi vállalkozók száma is.

A község infrastrukturális ellátottsága csaknem teljes körű. Az egészségügyi ellátást 2 háziorvos, üzemorvos, gyermekorvos, fogorvos, védőnői szolgálat, állatorvos és a gyógyszertár teszi teljessé. Új óvoda és felújított iskola várja a gyermekeket, a kultúrélet rendezvényeinek a faluház és az iskola ad otthont, az internet-elérést kábel TV-hálózat és a teleház is segíti. Postahivatal, takarékszövetkezet, több kisebb-nagyobb bolt áll a lakosság rendelkezésére. A közbiztonság megteremtésén a rendőrség és a helyi polgárőrség fáradozik. A növekvő idegenforgalom étkezési, szállás és szórakozási igényeit különböző szintű vendégházak, fogadók, csárdák és a borúttá szerveződött pincetulajdonosok biztosítják.

External links

The source of this article is wikipedia, the free encyclopedia.  The text of this article is licensed under the GFDL.
 
x
OK